Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie Severočeské pobočky

29. 4. 2014

Historie severočeské pobočky klubu chovatelů českých staváků 1977-2014

Vzhledem k velké oblibě plemene v tehdejším Československu se ke konci 80.let  tehdejší vedení Klubu chovatelů českých staváků Praha rozhodlo a to hlavně s iniciativy tehdejšího předsedy klubu př. Miloslava Nováka z Rakovníka založit dle tehdejšího rozdělení republiky dle Krajů stejnojmenné oblastní pobočky. Tak vznikly v průběhu roku 1977 v rámci tehdejších krajů díky rozhodnutí tehdejšího vedení klubu a ,,krajských“ nadšenců a chovatelů českých staváků do dnes úspěšně fungující oblastní pobočky klubu  a to v sedmi krajích Čech , Moravy a jedna na Slovensku se sídlem v Bratislavě.

Vzhledem k tehdejším počtům chovů v rámci severočeského kraje jich bylo nejvíce na Litoměřicku,Žatecku a Lounsku , a Louny se právě  staly místem kde byla 25.září  1977 ustavující první schůze nové pobočky klubu chovatelů českých staváků.A to díky ZO Louny I. Která severočeským staváčkářům  poskytla vlastní klubovnu a ústy př.S.Petržílky  přislíbila výstavní fundus pro akce pobočky, a to vše bezplatně.

Ustavující schůzi tehdy vedl př.H.Pařízek a již zmiňovaný předseda klubu M.Novák , který přítomným vysvětlil význam oblastních poboček a vyzval  k pořádání oblastních speciálních výstav ,přehlídkám výletků a školení na holubech.Tuto činnost považoval za před výběrovou na celostátní výstavy celého klubu a zvyšování odborné zdatnosti jednotlivých chovatelů. 

V dalším průběhu jednání  byl jednomyslně zvolen výbor ve složení: předseda-H.Pařízek ,jednatel-V.Levora , vzdělavatel-B.Kratochvíl , pokladník- O.Řepa , pokladník-M.Černý , člen výboru – J.Filipi , revizní komise – V.Kocek a F.Hajný.

Přesný seznam členů z ustavující schůze jsem nikde nevypátral, a tak po konzultaci se zakládajícím a do dnes velmi aktivním členem př. J.Staňkem jsme  vydedukovali z seznamu  z roku 1979 tato jména:Vl.Boček , Al.Botha , Mil.Černý, Jos.Filipi , Jar.Hadrava , Fr.Hajný , Mil.Hodač , Vác.Kocek , Vlad.Jeřábek , Boh.Kratochvíl , Vác.Levora , Har.Pařízek ,Ot.Řepa , Fr.Steklý , Jos.Špinka , Fr.Tesař , Zd.Urban , Kar.Wild , Jos.Trdla , Mir.Božák , Vác.Růžička , Kar.Kohout , Fr.Voleman ,Jar.Kačírek a Jar.Verner. Je velmi pravděpodobné že tento seznam není úplný vzhledem k nekompletní dokumentaci s té doby. Jisté je že do dvou let čítala pobočka severočeská 58 členů. Později přicházeli další význační chovatelé jako například Fr.Botha , Vl.Ofner , Pav.Klement , Jos. A Jar. Novotní , Jiř.Maček st. a ml., Vl.Došek , Vl.Smolík , Fr.Hladký , Mir.Černý , Jos.Pokorný, Jos.Dubský , Fr.Přibil , St. Vávra, Zd.Jarolím , Fr.Volek ,Jan Staněk ,  St.Brückner , Zd.Laštovka , Jos.Hrbek  ,Jar.Michel , Vl.Záhora , Pav.Maglen , Al.Straka , Jar. Vaněk,Vl.Mikeš a v posledních letech Jos.Zeman ,Kam.Fiala,Lad.Nyč , Boh. A Mar.Potůčkové , Jos.Malec , L.Eminger , Jos.Hejda a chovatel,propagátor a významný sponzor Mil.Lukáš . Tento výtah  jmen také není úplný a je jen průběžným řezem jak šla přibližně léta po dobu existence pobočky.

Severočeské chovy vždy výborně reprezentovaly od místních , speciálních ,národních až po velké mezinárodní výstavy.Své speciální výstavy pořádali postupně na výstavištích Louny, Velvary ,Postoloprty ,Česká Lípa,Česká Kamenice a pokud se pořádaly tak většinu při České výstavě na Litoměřickém výstavišti Zahrada Čech. Přehlídky výletků pravidelně v Bohušovicích nad Ohří kde se poslední desetiletí pořádají i schůze pobočky.Výsledky pobočky v roce 2013 ukazují vysokou kvalitu severočeských chovů čehož je důkazem osm Plemenných chovů . Mistr v chovu holubů ČR a zejména historicky první zisk celkového prvního místa v soutěži poboček při celostátní výstavě českých staváků v Kolíně. Vysoce byla též veřejností hodnocená první speciální výstava severočechů při lednové výstavě v Lysé nad Labem 2014.

V současnosti pracuje výbor v složení : předseda-St.Brückner(vzdělavatel) , jednatel-Al.Straka , pokladník- Jar.Vaněk , hospodář-Jos.Staněk a člen výboru- Pav.Maglen.Stav členské základny je 38 chovatelů.

Perspektivu pobočky umocňuje členství tří posuzovatelů ale hlavně relativně nižší průměrný věk členské základny  než je obvyklé v rámci celého klubu.

 

        Předseda severočeské OP : Stanislav Brückner