Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ev Nitra 2009

9. 3. 2014

                                         Foto z EV Nitra 2009

                  zl.př.Brückner,úspěšný mch.Laštovka M. a př.Pařízek

mch.lastovka-martin-na-ev-nitra-2009.jpg

Čeští staváci na EV v Nitře.

Mněl jsem to štěstí posuzovat holuby na evropské výstavě v Nitře. Samotnému posuzování již tradičně předcházelo úterní večerní školení posuzovatelů delegovaných na tuto největší výstavu konané na výstavišti Agrokomplex.Toto výstaviště považuji za ideální pro konání velkých chovatelských výstav v rámci Evropského svazu,a v budoucnu lze očekávat její návrat na Nitranské výstaviště.Pro jednotlivá plemena byli představeni ,,obmani“-vedoucí posuzovatelé,kteří schvalovali všechny navržené evropské šampiony a poháry posuzovatelem, které byli předem určeni pro daná plemena a variety,dle počtu vystavených holubů a směrnic Evropského svazu.

Posouzením 178 Českých staváků ve 26 varietách byl mimo mne pověřen slovenský posuzovatel Podberský Ivo st.( 20 ks).z celkového počtu již zmiňovaných 178  holubů předvedli slovenští vystavovatelé a 136 holubů čeští vystavovatelé. Nemohu opomenout úspěšného žel jediného mladého vystavovatele českých staváků,a to žlutých sedlatých který získal v mládežnické expozici 95 b. a ČC. Martina Laštovku . Je vidět že jablko od stromu v tomto případě nepadlo daleko. Jen tak dál!

Samotnou expozici ČS zahajovali bílý, plnobarevní,červení a černí plamenci.Vynikala zde kolekce červených plaménku V.Puchty s holubem 96.b.ČC.Následovali je dvě velice kvalitní kolekce černých lysých,holub B. Jelínka 96 b.ČC,a holubice S. Brücknera 96 b. Jediná kolekce modrých lysých,statných a volatých holubů horší struktury peří F. Štěpánka .ČC a96 b.získal zaslouženě.Dva červení plnobarevní byli podprůmněrní a ocenění plně odpovídalo jejich kvalitě.Kolekci žlutě plavých představil ing.V.Krůta velmi kvalitní a po zásluze získal na holuba 96 b.ČC.Dvě kolekce černých bělokosů byly lehce nadprůměrné a vynikl zde holub J.Chrastiny 96 b.Totéž platilo pro dvě kolekce červených bělokosů kde ČC a 96 b. získal holub J.Sochůrka.Následovali dvě kolekce modrých bělokosů,kolekce S.Brücknera získala titul Mistra Evropy a holub v kleci 8465. 97 b. a Pohár č.4 pro nelepšího jednotlivce v expozici ČS.V druhé kolekci kolekci modrých bělokosů získal ČC a 96 b.J.Stančík.

Jediná kolekce červených bělopruhých mne mile překvapila volatostí a čistotou pruhů i zobů.

Ing.J.Boukal získal po zásluze na holuba  96 b.ČC.Žlutí bělopruzí ing.T.Sousedíka vykazovali čisté pruhy a na bělopruhé i solidní základní barvu,bohužel jejich výstavní kondice nebyla taková aby dosáhla na vyšší ocenění.Je velmi dobře že tyto dva vzácné rázy ČS byli na této významné akci vystaveny. Následovali čtyři černí tygři J. Zemana výborné kvality i kondice,holubice 96 b.ČC.

K velké smůle chovatelů černých sedlatých byla diky administrativní chybě pořadatele, vložena přihláška na dvě kolekce černých sedlatých ing.F.Slepičky mezi červené sedlaté, a doplatili na to , že pro jejich údajně nízký počet nebyl pro tento ráz vypsán Evropský šampion. Právě v  tomto rázu bylo několik adeptů,a tak zůstalo u čestných cen na 96b.holuby

Z.Beka a ing.F.Slepičky.Nejslabší sedlatou varietou bylo 16.stříbrných,vady kresby a volatosti převažovali u většiny holubů.Z průměru vystoupila pouze kolekce J.Knotka ,která díky dvěma kvalitním holubicím z nichž jedna získala 96 b.Evropského Šampiona a celá kolekce Mistra Evropy.Z 4.kolekcí červených sedlatých vynikali kolekce V.Slánského a Z.Laštůvky . Který získal na holubici 96 b. Evropského Šampiona a na holuba 95 b.ČC.

Shodný počet kolekcí byl u žlutých sedlatých, vynikali postavami,volatostí,šíří zobáků a typickými hlavami. Holubi ing.V.Krůty získali Evropského Šampiona 96 b. a ČC 96 b.

Kolekce Z. Rašky titul Mistra Evropy a jeho holub ČC 96 B.

Nejpočetnější varietou a to 30,byli modří sedlatí a předvedli se ve výborné kvalitě,titul Mistra Evropy získala kolekce S. Brücknera a holub téhož chovatele Evropského Šampiona 96 b.

ČC získali za holuby L.Halgoš 95 b. a E.Kuffa 95 b.

Expozici ČS uzavírali dvě kolekce modrých kapratých sedlatých. Obě se vyznačovali pěknými postavami a volatostí.ČC získal na holuba 96 b.J.Vaněk.Na závěr bych chtěl všem slovenským přátelům poděkovat za velmi přátelské prostředí které na výstavišti od úterka do neděle panovalo,k čemuž přispěla snad i parta kolem propagační voliéry Klubu Českého staváka pod vedením J.Sochůrka.

                                                                  Stanislav Brückner