Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modrá barva

2. 7. 2016

cv-kolin--83-.jpgModrá barva Českého staváka.

Ideální je pokud je mimo vole světlá jasná a stejnoměrně rozložená. Čím světlejší tím cennější, Vždy musí i sebesvětlejší tón obsahovat co nejvíce modré barvy. Vole je proti tělu tmavší s bohatým modrozeleným leskem v ideálním poměru 40% modře a 60%zeleně.

Hlava by mněla být světlejší a být totožného odstínu jako tělo. U pruhových požadujemesametovou čerň a to včetně letek. U bělopruhých čistě bílé. Pruhy vždy dobřeohraničené, bez barevných okrajů např. rez. Za hrubé vady je nutno považovat silně zašedlou, narezlou, zažloutlou, úplně bílázáda, bílé podkřídlí u tmavších odstínů modré barvy. Zcela fialové, bronzovo růžové, narezlé v dolní části neohraničené tzv. podpáléné.

Častým jevem je vole od náprsenky k tabuli prázdné bez lesku! Za menší vady považujeme světlejší nebo mírně mramorovaný hřbet a spodek zejména u penížků a mramoráků, mírně narezlé pruhy, světlejší letku, menší odchylky ve vyrovnanosti barvy, klínek ve voleti zejména u sedlatých, náběh na růžovku v příuší. Odchylky lesku dle rozsahu oproti výše uvedenému ideálu. Svit u modré barvy je oproti ostatním barvám minimální, podstatnější je pro kvalitní zbarvení a lesk struktúra opeření, jeho hustota a pružnost.

Modrá barva jednotlivých kresebných rázů českých staváků je vždy charakteristická pro daný kresebný ráz, i když výše uvedený ideál je snem každého chovatele modrých staváků. Souvisí to, s neustálím zápolením s čistozobostí u mramorových a bělokosů, jakožto orientalní kresbou u bělopruhých a opálů kde modrou barvu tvoří jiný genetický základnež u pruhových a sedlatých variet. Myslím, že i starší chovatelé mi dají za pravdu, že při podrobné prohlídce modrých rovných poznají, zda byl v minulosti připářen jedinec z bělokosů. Já tuto pravděpodobnost za 40 let praxe rozeznám, tvrdím si říct na 90%.

Chci tím říct jen to, že modrá barva je neméně složitá než ostatní vyskytující se u Českých staváků a nemalý vliv na to má počet chovatelů, kteří se jednotlivými varietami modrých staváků, dlouhodobě zabývají a určují současnou kvalitu. Nemálo problému mají nejrozšířenější rázy jako sedlatí, tak je zákonitě musejí mít i ti málo chovaní kde to stojí na pár nadšencích.cv-kolin--98-.jpg