Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výletky Bohušovice n/Ohří září 2009

10. 3. 2014

            Oponu zvedli severočeši 

Konec letošního léta byl ve znamení dobrého počasí, které u mnohých lidí podmiňuje pocit svěžesti, optimismu a celkově pozitivní nálady. Očekával jsem proto příjemné důsledky tohoto přírodního elixíru i na první staváčkářské přehlídce výletků v Bohušovicích n. Ohří, kterou zde již tradičně zahajují výstavní kalendář  chovatelé staváků ze severočeské pobočky klubu tohoto národního opeřeného stříbra.  Už první kontakt s holoubky byl veskrze netradiční. Již ve vesnici, kde trvale bydlím, jsem musel při průjezdu první křižovatkou dávat přednost živým účastníkům silničního provozu, kteří ač na vedlejší silnici, na kterou jsem odbočoval, měli přednost před mým vozidlem. Byli to totiž holoubci neurčitého tělesného rámce a umouněných barev plně se sytící na zbytcích sklizně rozsypané v hojné míře na silnici. Po ujetí necelých šesti km se situace opakovala s tím rozdílem, že zde bylo početně mnohem větší hejnko, ve kterém bylo možno spatřit i různé kresebné variace včetně bílých konců křídel. Zajímavý prolog holubářského dne pomyslil jsem si a pokračoval do místa, kde už na mne čekali  připravení spolucestující.Od této chvíle se můj holubářský tep podstatně zvýšil. Hned bylo co a komu sdělovat Pak, že chlapi nejsou  ...,víte co dámy ? V devět hodin a dvě minuty jsme dorazili na místo určení, kde na naše holoubky čekali vkusně uspořádané klece na místním dvoře. Po samostatném zaklecování se funkce arbitrů ujali posuzovatelé S.Brückner. ,vzdělavatel pobočky  J. Maček, V. Záhora a A. Straka , kteří pečlivě srovnávací metodou volného výběru na doporučení členské základny postupně vybírali nejlepší výletky dle jejich přísných měřítek. Bylo radost sledovat zkušené  posuzovatele v jejich práci. V momentě kdy měli v rukou našeho staváka jim bylo zcela lhostejné i půvabné dámské obecenstvo se svými malými ratolestmi proplétajícími se se zájmem mezi jednotlivými klecemi plnými staváků. Klobouk dolů páni posuzovatelé a dík za profesionální výkon. Já bych tohoto nebyl schopen.

Po předběžném výběru dvanácti nejlepších výletků z celkových osmaosmdesáti přistoupili posuzovatelé za asistence garantů jednotlivých barev k určení konečného pořadí. Začal stoupat adrenalin, pořadí se průběžně měnilo a rozdíly byly menší a menší. Nakonec bylo dobojováno. Konečné pořadí na „bedně“ obsadili třetí pořadí rarita naší pobočky žlutý bělokos Vladimíra Offnera, druhé pořadí modrý lysý Josefa Hrbka a celkový vítěz přehlídky výletků modrý bělokos  pracovitého předsedy pobočky a nově zvoleného člena nejvyššího holubářského orgánu naší vlasti, posuzovatele Standy Brücknera. Gratulujeme! S dalšími výsledky a fotografiemi se mohou čtenáři seznámit na www. stránkách klubu chovatelů českých staváků. Vřele doporučuji ke shlédnutí.

Po této praktické části se chovatelé pod vedením nestora zdejší organizace a našeho „tiskového mluvčího“  Pepíka Staňka seniora odebrali do místní klubovny, kde probíhala další diskuse. Hlavní téma zde bylo již směřováno k budoucí specielní výstavě severočeské pobočky, jejíž uspořádání nám nabídlo vedení České výstavy 23.-24.10.09 v Litoměřicích. Všichni holubářští nadšenci jsou tímto mezi nás srdečně zváni. A to samozřejmě na jevišti, jehož výstavní oponu severočeši jako již tradičně zvedli, není letos zdaleka všechno. Další pobočky klubu chovatelů staváků v jednotlivých oblastech jistě zavčasu pozvou veřejnost na stránkách časopisu Chovatel nebo www stránkách  na své výstavy a přehlídky. A jestli Vám ještě není přátelé jasné kdeže se letos odehraje drama v němž bude mít jistojistě stavák hlavní roli tak si Vás dovoluji upozornit na dva netradiční termíny. O týden dopředu tj. 4.-6.12.09  posunutý termín celostátní výstavy staváků Kolín09 a zejména EV 09 v Nitře u našich slovenských přátel, kteří ještě nedávno byli aktivními spolutvůrci stavákova zevnějšku  díky členství ve slovenské pobočce chovatelů staváků, kteří se nejvyšších výstav v tehdejším společném státě zůčastňovali s velmi hezkými holoubky. Chci věřit, že tato společná holubářská libůstka posune staváka v obou zemích v důsledku zdravé soutěživosti zase o pomyslný krůček vpřed jako je tomu v poslední době např. v kopané. Mám zato, že my základy kopat nepotřebujeme. My budeme společně pokračovat v dostavbě staváčkářské Mekky pro další zájemce z jakéhokoli koutu zeměkoule. Já tvrdím, že stavák má křídla mimo jiné od toho ať si letí kterýmkoliv směrem ho dobří holubáři lákají. My chovatelé čeští buďme pyšní na to, že o našeho holubího velvyslance je v zahraničí zájem opravdových holubářů. A dopřejme jim kochat se z přítomnosti holubího šlechtice mimořádných tvarů, barev a lesků oplývajícího nezkrotným temperamentem vyúsťujícím v mistrné stavění. Vždyť je to reprezentant holubářství země České, tak strašně hezké. Takže staváku neboj se a letˇ a sebesilnějšího protivníka  smetˇ.  Prosím nerušit představení , v hlavní roli Český stavák, režie Český svaz chovatelů, výroba členové i nečlenové Klubu chovatelů holubů českých staváků, kamera  Josef Sochůrek, dialog na   e-mail  LastovkaZdenek@seznam.cz. nebo www.ceskychov.websnadno.cz.  ostatní si doplňte dle libosti. A nezapomeňte si koupit lístky na budoucí přehlídky v hojném počtu zavčas. Nemusí se dostat na každého.  Figuru a lesk je nejlépe vidět z první řady. Těšíme se na setkání.